Drobečková navigace

Úvod > Informace > Preventivní prostředky

Preventivní a léčebné prostředky, pomůcky dentální hygieny

Za předpokladu zavedené dobré "mechanické" dentální hygieny (tzn.denní čištění + dvakrát za rok profesionální čištění) a odpovídající stravy lze zdraví chrupu podpořit doplňujícími prostředky.Zde jsou některé z nich :

Remineralizační prostředky /lokální aplikace

Elmex Fluid, gel - s obsahem aminfluoridů, posiluje zubní sklovinu, činí ji odolnější vůči demineralizaci kyselinami bakterií, které tak zahajují kazivý proces - antikariogenní vlastnosti, snižuje citlivost zubů
GC MI Paste Plus - remineralizační lokální dentální krém s obsahem kalcium fosfátu(Recaldent) a fluoridu, posiluje zubní sklovinu, antikariogenní vlastnosti, snižuje přecitlivělost obnažené zuboviny (citlivé zubní krčky)

Dezinfekční prostředky/lokální aplikace

Chlorhexidin roztok, gel - prostředek "chemické kontroly plaku" s antibakteriálním účinkem, podpora léčby zánětů dásní a parodontitidy,může se uplatnit i proti zápachu z úst, používání je vhodné konzultovat s lékařem 

Léčebné a paliativní prostředky/lokální aplikace

Gel s obsahem kortikoidu a anestetika - léčivo osvědčené při léčbě nepříjemných aftů, přináší úlevu a urychluje hojení, na předpis  Produkty Herbadent - gely a roztoky, patří mezi fytofarmaka s obsahem bylin, zklidňují a regenerují zanícené ústní měkké tkáně, masážní roztok Herbadent má pro obsah anestetika mírný znecitlivující účinek

Nutriční komplementy/vnitřní užití

Bazické prvky (P-Balance) - prostředek komplementární medicíny, může se uplatnit při celkovém překyselení organismu(lze lehce orientačně zjistit), pomáhá neutralizovat překyselení organismu, podpoří remineralizační procesy jak v zubních tkáních ( proti kazu) tak   v zánětem odvápněných okrscích čelisti při parodontitidě.     
Xylitol - je přírodní cukr obsažený v některých rostlinách, průmyslově se získává z břízy (březový cukr), jeho účinek v prevenci kazu je založen na průniku do bakteriální buňky(kazových streptokoků) která degeneruje a hyne (neumí xylitol trávit); navíc Xylitol snižuje tvorbu plaku, dostupný je ve formě žvýkaček.                                                                                                                                        

Pomůcky dentální hygieny

Zvláštní připomenutí si zde zaslouží především mezizubní kartáčky, jejich nezastupitelný význam spočívá v odstraňování plaku z nejhůře přístupných míst chrupu tj. mezizubí. Mezizubí je nejrizikovější jak pro vznik kazu tak pro počátek rozvoje parodontopatií. Čištění mezizubí je předpokladem pro zachování zdravého chrupu. Pacientům nabízíme kalibraci mezizubních prostor tj. proměření a výběr správných velikostí těchto pomůcek vč. individuální instruktáže. V případě velmi stěsnaných zubů a malých mezizubních prostor lze používat zubní nit (dental floss).

Uvedené prostředky jsou v případě zájmu k dispozici v naší praxi včetně příslušné edukace.