Zubní kaz (caries) je onemocnění způsobené ústní bakteriální flórou a charakterizované rozpadem zubních tkání. Vznikne tehdy, když jsou přítomny zbytky potravy a mikrobi (tedy zubní plak). Nejčastěji vzniká na místech nejhůře přístupných očistě tj. boční stěny zubů ohraničující mezizubní prostor (význam čištění mezizubí !), v rýhách na povrchu zubů, ale také na obnažených zubních kořenech nekrytých sklovinou (zubovina je ke kazu náchylnější z důvodu nižší mineralizace a vyššího obsahu organické hmoty) a na okrajích starých netěsnících výplní.
Mechanismus vzniku zubního kazu je následující: Sacharolytické bakterie (zvl.kariogenní streptokoky) rozkládají zkvasitelné zbytky potravy (jednoduché cukry) na organické kyseliny (např. mléčná) a ty rozleptávají (demineralizují, odvápňují) povrch zubní skloviny. Po průniku pod tvrdou a více mineralizovanou sklovinu do méně mineralizované zuboviny (dentinu) obsahující velké množství organických látek, mohou mikrobi přímo "konzumovat" a rozkládat tyto organické látky. V zubovině je z tohoto důvodu šíření zubního kazu rychlejší. Dosáhne -li kaz blízkosti zubní dřeně ("zubní nerv") dojde k zánětu zubní dřeně a posléze k odumření zubu. Neošetřený mrtvý zub se může později projevit zánětem ozubice.
Příznaky zubního kazu : zdrsnění povrchu zubu, ulpívání zbytků potravy, bolestivost na podráždění (chlad, sladké, někdy při skusu), v mezizubním prostoru se může trhat zubní nit ( ostré okraje kazivé dutiny).
Prevence rozvoje kazu je možná, pokud pacient dokáže změnit určité návyky. Strava a čištění zubů musí být optimalizovány tak, aby vzniku kazu předcházely. Dobrou strategií je kombinace profesionálního mechanického číštění zubů, zdravé stravy a doplňkových poduktů, které podpoří remineralizaci a potlačí škodlivé bakterie. V případě zájmu poskytneme podrobnější vysvětlení.
Otýlie Beníškové 14
301 00 Plzeň - Roudná
přízemí budovy LIVINGSTONE