Drobečková navigace

Úvod > Dentální hygiena a prevence, profesionální čištění a bělení zubů

Dentální hygiena a prevence

Nově nabídka služeb dentální hygieny.

 

Efektivní a systematické čištění zubů (odstraňování mikrobiálního plaku) je základní předpoklad jak zamezit zubnímu kazu a zánětům dásní (hlavním příčinám ztráty zubů), snížit potřebu stomatologických zákroků a také návštěv zubní pohotovosti. Mikroorganismy zubního plaku jsou odpovědny za většinu škod na zubech. Mají však vliv i na celkové zdraví! Mechanické odstraňování plaku umožní předejít většině onemocnění tvrdých i měkkých tkání dutiny ústní. Úroveň dentální hygieny také rozhoduje o prognóze veškerých zákroků v ústech (výplně, korunky atd.). Proto by se měl každý naučit správné technice čištění zubů. U dentální hygieny je zvláště nezbytné čištění mezizubních prostor (Achillova pata chrupu).

V naší zubní ordinaci máme připravený  preventivní program péče o chrup. Nabízíme Vám :

  • názornou individuální instruktáž dentální hygieny s využitím obrazového materiálu
  • doporučení vhodných pomůcek k čištění zubů
  • stanovení indexu krvácivosti dásní (prvek kontroly a motivace v dentální hygieně)
  • změření interdentálních prostor a výběr odpovídajících mezizubních kartáčků
  • edukaci o vlivu výživy a konzumovaných potravin na stav chrupu (rizikové potraviny)
  • doporučení k omezení kazivosti a opotřebení chrupu
  • ošetření citlivosti zubních krčků
  • léčba zánětů dásní a běžné ošetření parodontu
  • doplňkové prostředky pro fluoridaci a remineralizaci zubních tkání (zvýšení odolnosti zubní skloviny proti kazu), prostředky k omezení kyselosti ústního prostředí, prostředky s dezinfekčním a antibakteriálním účinkem
  • S dentální hygienou souvisí i tzv. halitóza, resp. nepříjemný dech. I v této oblasti Vám můžeme poskytnout doporučení a účinnou pomoc.

 

Nově nyní nabízíme dárkové Poukázky na dentální hygienu (v trvání 50 minut), které můžete věnovat svým blízkým. 

Bonusem k poukázce je zubní kartáček značky Paro zdarma.

Zubní povlaky a pigmentace před odstraněním

Stav po odstranění zubní pigmentace(airflow)

zubní povlaky a pigmentace před odstraněním Stav po odstranění zubní pigmentace(airflow)

 

Dentální prevence - co je důležité?

Pro zachování zdravého chrupu je důležité vedle dobré hygieny též omezit konzumaci cukrů. Je překvapivé, jak rozšířené je používání slazených nápojů (limonády, šťávy, koly) jako hlavního zdroje tekutin. Vliv takových nápojů na chrup je jednoznačně negativní. Jsou to ideální živné roztoky pro ústní bakterie – zvyšují kazivost zubů. Zvlášť škodlivý je návyk na sladké u dětí, protože se obtížně překonává.

Nekouřit. Kouření prokazatelně poškozuje parodontální tkáně a je podstatným rizikovým faktorem parodontitidy (mimo jiné). Kromě přímého působení řady škodlivých chemikálií z kouře v ústech kouření  také omezuje prokrvení tzv. periferních tkání (tedy např. i dásní) a tím snižuje jejich odolnost a schopnost regenerace.

Čisté a zdravé zuby jsou základem pro zdraví trávicího systému a tím i zdraví celkové, ale také důležitým estetickým prvkem obličeje. Náš úsměv ovlivňuje to, jak nás vnímá naše okolí a také naše vlastní pocity.

Systematická a intenzivní prevence  redukuje potřebu dalšího a nákladnějšího ošetření. Některé informace související s tématem Hygieny a prevence jsou zařazeny v kapitole INFORMACE.

Mezizubni prostor

Profesionální čištění a bělení zubů

V některých případech však ani správně prováděné čištění zubů a řádná dentální hygiena nemusí zajistit světlé zuby a bezvadný úsměv. Existuje řada běžných potravin s vysokým obsahem pigmentů jako například čaje, červené víno, čokoláda, káva a ovoce jako například borůvky a jiné. Při konzumaci takových potravin se na povrchu zubů mohou ukládat jejich pigmenty, proti kterým je běžná dentální hygiena bezmocná. Někdy tyto pigmenty pronikají sklovinou a drobnými prasklinkami (infrakcemi) ve sklovině až pod povrch zubů. V důsledku toho dochází k tmavnutí zubů. V takové situaci je vhodné provést profesionání čištění zubů, případně i bělení zubů.

Čištění povrchních pigmentací a povlaků (airflow)

V ordinaci používáme přístroje Airflow S2 od firmy EMS a Profyflex od firmy Kavo. Čištění je bezbolestné, povrchní nečistoty jsou odstraňovány sprejem velmi jemně mletého prášku natrium bikarbonátu a vody. Vedle mechanického očištění má prášek i účinek desinfekční a protizánělivý. Vzhledem k tomu, že je alkalický, působí proti škodlivým kyselinám, produkovaným ústními bakteriemi (alkalizuje ústní prostředí). Tlak spreje zároveň působí masaáž dásně, čímž zlepšuje krevní cirkulaci ve tkáni. Po vyčištění povrchu zubů je vhodné provést fluoridaci skloviny.  K tomu používáme aminfluoridový roztok.

Bělení zubů

Bělení zubů spočívá v aplikaci speciální bělících gelů na povrch zubu. V ordinaci používáme gel Opalescence americké firmy Ultradent, jehož účinnost máme v praxi ověřenou. Gel proniká pod povrch zubu a zde chemicky rozkládá usazené pigmenty. Tímto způsobem lze zesvětlit odstín zubů i bez dodržování dentální hygieny. K dosažení světlejšího odstínu zubu lze proces opakovat.

Domácí bělení vyžaduje více času, neboť se používají méně koncentrované bělící gely, které se na zuby aplikují v nosičích individuálně zhotovených podle otisku.

Bělení avitálních (mrtvých) zubů

Jde často o jeden výrazně diskolorovaný mrtvý zub, který se barevně liší od sousedních zubů. Pokud to situace umožní, odstraní se z vnitřku korunkové části všechny zbarvující substance (přebytky kořenové výplně) a dovnitř se vkládá bělící gel. Postup se opakuje 2–3x. Nakonec se zub vyplní estetickým kompozitním materiálem.

Čištení pigmentací s odstraněním zubního kamene
Čištení pigmentací s výměnou starých nevyhovujících výplní
Čištení pigmentací s výměnou starých výplní

 

Už jste navštívili?